کلیاتی در خصوص همجنس گرایی

کلیاتی در خصوص همجنس گرایی، علل، شیوع و انواع آن

در این نوشته قصد دارم یک سری اطلاعات کلی و اولیه بخصوص برای عزیزان که مایل به خواندن مطالب علمی پیچیده نیستند تهیه کنم، که امیدوارم با خواندن این مطلب کوتاه بصورت اجمالی اطلاعات خوبی در این خصوص بدست آورید.

برای مطالعه دقیق تر همجنس گرایی میتوانید به سایر مقالات سایت مراجعه کنید.

گرایش جنسی به هم همجنس در مردان

گرایش جنسی به هم همجنس در مردان به طور کلی به ۳ بخش تقسیم میشود که نقش ژنتیک از هم بیشتر میباشد.

در مردان ۱) ۷۰% ژنتیک نقش مستقیم دارد و دو علت عمده دیگر به نوع ۲) اکتسابی (بعلل مختلف) و ۳) هیجانی در Bipolarها تقسیم میشود.

لفظ دوقطبی یا Bipolar یک نوعی از بیماری های روان پزشکی میباشد که شرح و بسط زیادی دارد اما بصورت خلاصه این افراد دارای دو فاز مانیا-خوشحالی (manic phase) و فاز افسردگی (depression phase) میباشند.

همجنس گرایی که در بیماران دو قطبی یک اختلال (و نه یک گرایش) محسوب میشود، و میبایست تحت درمان قرار گیرند چرا که در فاز مانیا (بخصوص در مبتلایان به دوقطبی نوع یک B1D) دچار هیجاناتی میشوند که میتواند آنها را به سمت همجنس خود شوق ببرد، و پس از درآمدن از این فاز از این رفتار خود احساس ناراحتی دارند.

اما درخصوص علل اکتسابی، نیازمند بررسی علل اجتماعی است، عللی از جمله محروم ساختن افراطی ارتباط با غیرهمجنس، عدم آموزش فرزندان برای ارتباط با جنس مخالف توسط خانواده و اجتماع و همینطور تنوع طلبی جنسی که مورد آخر متاسفانه بخصوص در جوامع غرب در حال افزایش است و صنعت مخرب پورنوگرافی یکی از عوامل بوجود آوردن آن است.

موارد دو و سه نیاز به بررسی، روان درمانی و درمان medical دارند، اما مورد اول دیده شده است که اختلال هورمونی خاصی نیز ندارند و البته همیشه در پزشکی باز نیاز به بررسی بیشتر است و ما نیز در این سایت در حال بررسی بیشتر و بیشتر در کشور عزیزمان میباشیم.

در همین راستا میتوان به گوته اشاره داشت که مبتلا به بیماری دوقطبی تیپ یک B1D بود و دارای ۷ فاز مانیک بود و در حمله سوم مانیک تجربه همجنس گرایی داشت و پس از بیرون آمدن از حمله مانیک نیز، حس خوبی نسبت به این موضوع نداشت.

لازم بذکر است، یکی از اشتباهاتی که گاهاً پیش میاد تفاوت بچه بازی (pedophilia) و bisexual و تراجنسی ها (TransSexual)با همجنس گرایی است که انشاءا… در مقالات دیگری به آنها خواهیم پرداخت.

گرایش جنسی به هم همجنس در زنان

اما در خصوص خانمها باید ذکر کرد که دیده شده این مورد ارتباط بسیار کمی با ژنتیک دارد و بیشتر اکتسابی است.

لازم بذکر است که باتوجه به آنکه خانمها آن حس اعتماد و اطمینان را از مرد نمیتوانند بگیرند و آقایان معمولاً آگاه نیستند که در حین رابطه جنسی میبایست علاوه بر ارگاسم به فکر یک رابطه عاشقانه نیز باشند، محتمل است که خانمها به سمت هم جنس خود پیش بروند و چون هر دو طرف کاملاً از نیازها عاطفی یکدیگر مطلع هستند، پایبند به رابطه همجنس گرایی خود میشوند.

در خصوص شبوع همجنس گرایی میانگین جهانی به ما میگوید که در هر کشوری حدود ۲% جامعه همجنس گرا میباشند، همانطور که اشاره شد حدود ۲%، و برخی کشورها ۱٫۹۲ و برخی ۲٫۲درصد را در آمارهای خود آورده اند.

در کشور عزیزمان آمار دقیقی از این موضوع در درسترس نیست.

نکته جالب آنکه کشور آمریکا حدود ۱۰ سال پیش آماری را انتشار داد که در آن اعلام داشت حدود ۵۱میلیون هم جنس گرا دارد یعنی قریب ۱۲% جامعه.

نباید این موضوع را کتمان نمود که از آنجایی که همجنس گرایی در کل دنیا یک جامعه اقلیت محسوب میشود بسیار به سوء استفاده از این موضوع میپردازند و برای دریافت انواع اقامت از کشورهای مختلف خود را همجنس گرا تلقی میکنند و چون این مورد هیچ آزمون پاتوگنومیک تشخیصی ندارد، لذا محتمل است که این آمار بعلت سوء استفاده بسیاری کمی غیرواقعی باشد.

در خصوص موارد اکتسابی میتوان کارهای درمانی بیشتری نمود، چرا که تجربه نشان میدهد در شهرستانها و مکانهایی که رابطه مرد و زن سخت تر میباشد، رابطه هم جنس گرایی نیز بیشتر میشود.

به نوعی این مورد برمیگردد به خانواده ها و آموزش هایی که میبایست به فرزندان خود منتقل کنند اما شاید خود نیز آموزش های کافی در این زمینه را ندیده اند.

لازم بذکر است ما زمانی یک رابطه جنسی را انحراف میدانیم (paraphilia) که رابطه طبیعی در دسترس هست اما شخص به سمت رابطه غیرطبیعی گرایش دارد، برای مثال وقتی شخص به رابطه طبیعی دسترسی دارد اما به سمت رابطه با حیوان (zoophilia) گرایش میباید.

چنین فردی در علم روانپزشکی بیمار تلقی میشود و میبایست تحت روان درمانی و دارو درمانی قرار گیرد.

سوالی که مطرح شده است این است که آیا سن پدر و مادر (افزایش یا کاهش آن) ارتباطی با هم جنس گرایی فرزندان دارد یا خیر؟

همانطور که بهتر میدانید افزایش سن مادر بیشتر موجب اختلالات کروموزومی (ژنتیک) میشود؛ و افزایش سن پدر با افزایش IQ فرزند همراه است و معمولاً بچه های کوچکتر در هر خانواده باهوش تر میباشد (که البته به آموزش هم بی ربط نیست)

دیده شده است که فرزندان آخر ضمن نبوغ بیشتر احتمال همجنس گرایی بیشتری نیز دارند، هرچند بررسی های بیشتری نیاز است.

در رابطه جنسی، همجنس گرایان معمولاً یک نفر تمایل دارد subjective (فاعل) باشید و نفر دیگر تمایل دارد objective (مفعول) باشد؛ برخلاف نظرات عموم حتی این موضوع در روابط همجنس گرایی جنس مونث نیز وجود دارد.

اما مهم نکته اینجاست که برخلاف نظرات عموم که فرد subjective را همجنس گرا نمیدانند، در علم روانپزشکی هر دو طرف هم جنس گرا تلقی میشوند و باید از نظر مسائل ژنتیکی، paraphilia، اختلالات هورمونی (TS) و مهم تر از همه اختلالات دوقطبی (B1D) بررسی شوند.

تفاوت تراجنسی ها یا همان TS با همجنس گرایان

اما یک نکته کوتاه در خصوص تفاوت تراجنسی ها یا همان TS با همجنس گرایان:
خوب است بدانیم تمامی ما (هر دو جنس) به مقداری دارای هر دو هورمونهای زنانه و مردانه در وجودمان میباشیم اما هورمون غالبمان باعث میشود به سمت مرد بودن یا زن بودن سوق پیدا کنیم و حتی دیده شده است که افزایش سن میتواند این تعادل را بهم بزند.

میدانیم که تستوسترون (Testosterone) یک هورمون مردانه میباشد و استروژن پروژسترون دو هورمون اصلی زنانه میباشد که به نسبت در هر دو جنس اینها یافت میشود.

با گذشت و افزایش سن میزان ترشح تستوسترون در آقایان کاهش میباید و هورمونها زنانه غالب میشوند، لذا معمولاً پیرمردها خوش اخلاق تر و مهربان تر میشوند.
اما خانمها بالعکس، با افزایش سن ترشح هورمونها زنانه کاهش و هورمونها مردانه غالب میشوند و به همین دلیل است که معمولاً پیرزن ها بدخلق و پرخاشگر و عصبانی ترند.

هرچند این موارد چون multifactorial میباشند نمیتوان بصورت دقیق به تمام جامعه تسری داد.

اما ارتباط این موارد با موضوع نوشتارمان این است که در TSها برخلاف همجنس گرایان یک اختلال هورمونی وجود دارد و مثلاً با وجود آلت تناسلی مردانه بدلیل غالب بودن هورمونها مترشحه زنانه، مغز یک زن است با خواسته های زنانه ولی آلت تناسلی و اندام مردانه است، لذا این افراد از جنسیت خود ناراضی هستند و تلاش میکنند با پوشیدن لباسهای غیرهمجنس خود و رفتارهای غیرهمجنس خود رفتاری که مغزشان میگوید را اعمال کنند و میتوان این افراد را ابتدا با هورمون درمانی و در غیراینصورت با عملهای تغییر جنسیت به هویت اصلیشان برگرداند.

در این مقاله سعی شد تا بصورت خلاصه و عام فهم، برخی مطالب اصلی در این خصوص ذکر شود، لازم بذکر است سعی شد تا از عبارات علمی و مطالب پیچیده صرف نظر شود و علاقه مندان میتوانند به سایر مقالات سایت مراجعه نمایند.

تهیه و تنظیم: احسان تقوی منفرد

منابع:
DSM-5 – American Psychiatric Association
کاپلان و سادوک
سخنرانی استاد ارزجمند، جناب آقای دکتر بدر متخصص روان پزشکی (اعصاب و روان) در بیمارستان لواسانی تهران

homosexuality

۱ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *